DSC0131811 listopada 1918 roku marzenia Polaków o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.

Aby przypomnieć i uświadomić wartość wolności w życiu całych pokoleń przez ostatnie 100 lat, w naszej szkole odbył się cykl uroczystości poświęconych temu radosnemu wydarzeniu.

Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez zorganizowane w szkole i gminie konkursy o tematyce patriotycznej: literackie, muzyczne czy plastyczne.

Wszystko to pozwoliło przypomnieć i uświadomić rangę tego faktu w historii naszej Ojczyzny.

Radosne świętowanie rozpoczęliśmy programem słowno – muzycznym, w którym uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia ze stulecia Polski Niepodległej: 1918 – 2018.

Następnie uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych zaprezentowali przygotowane na ten wyjątkowy dzień stroje patriotyczne, które zostały ocenione przez komisję konkursową.

Kolejnym punktem programu był Marsz Niepodległości. Wszyscy uczniowie w radosnych nastrojach przeszli przez Stare Żukowice.

Wzięliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu. Wspólnie ze wszystkimi szkołami o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Jednym z najważniejszych punktów dnia było przygotowanie Kapsuły Czasu.

Kapsuła to świadectwo czasów, w których przyszło nam żyć. Umieściliśmy w niej więc rozmaite przedmioty wraz z przesłaniem do mieszkańców wsi, którzy będą mieć okazję świętować 200-lecie odzyskania niepodległości.

Uroczystościom towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Należy pamiętać o tym, że historia odzyskania i budowania niepodległości to codzienny trud Polaków podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Trzeba więc ciągle ją pielęgnować.