20190531 092438W dniu 31 maja 2019 r. uczniowie klasy szóstej wczesnym rankiem w Tarnowie poznali panią prezes Fundacji Chlorofil, Agnieszkę Oleszkiewicz, z którą wyruszyli w dalszą drogę w kierunku polskich Karpat. Miejscem docelowym wyprawy był Beskid Niski, a dokładnie niesamowite miejsca ukryte na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

Uczniowie mieli okazję poznać tajniki ścieżki przyrodniczej Folusz, najbardziej zapadł w pamięci wodospad Magurski oraz Diabli Kamień. Dla Ekofascynatów wyjazd był okazją nabycia wielu nowych umiejętności, m.in. zdolności bezbłędnego rozpoznawania takich drzew jak buk i jodła, a także odnajdywania w lesie siewek oraz jednorocznych, dwuletnich i trzyletnich okazów jodły. Z wielką uwagą uczestnicy wycieczki wsłuchiwali się w ciekawie przekazywane opowieści o przyrodzie ożywionej i nieożywionej przewodnika, którym był pan leśniczy - pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

Natomiast Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Krępnej odkrył przed uczniami życie i ciekawostki jednego z najważniejszych ptaków Magurskiego Parku Narodowego – orlika krzykliwego. Rozpiętość skrzydeł, miejsce żerowania, codzienna dieta, ilość składanych jaj, liczba wychowywanych młodych przez parę orlików oraz kto pierwszy wyrusza na zimowisko – takie i inne wiadomości zostały przekazane podczas kreatywnie prowadzonych warsztatów. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć również w spektaklu przyrodniczym, który przybliżał życie ukryte w lasach i na łąkach Magurskiego Parku Narodowego o każdej porze roku.

Wyjazd zakończył się zbyt szybko… Uczniowie z największą chęcią i ogromną przyjemnością jeszcze tam powrócą.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Starych Żukowicach Rights Reserved.