Do Góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

W pierwszy dzień jesieni, 23 września 2019 roku uczniowie klas 7 i 8 pod opieką swoich wychowawców udali się na wycieczkę. Głównym celem podróży były obozy zagłady w Auschwitz i Birkenau.

Oto jak niektórzy uczniowie w swoich pracach pisemnych relacjonowali to wydarzenie:

„Na zbiórkę pod szkołą wszyscy przybyli punktualnie. Gdy chwilę później podjechał autokar, opiekunowie sprawdzili obecność i ruszyliśmy w drogę. Podróż minęła spokojnie i wesoło, chociaż nie obyło się bez drobnego incydentu, jakim było podłożenie na fotel jednej z dziewczynek gumy do żucia, która, oczywiście, przylepiła się do jej spodni.

Gdy przybyliśmy na miejsce, przywitała nas bardzo miła pani przewodnik. Już samo przekroczenie bramy z napisem: „Arbeit macht frei” zrobiło na nas ogromne wrażenie. I tłumy zwiedzających. Z najodleglejszych zakątków świata.

Otrzymaliśmy zestawy słuchawkowe i dzięki nim podczas zwiedzania nie uroniliśmy ani słowa z tego, o czym pani Beata opowiadała.

Wszyscy byliśmy poruszeni skalą i bezmiarem okrucieństwa, którego obozy te są świadectwem, gdyż dopiero tam na miejscu wyraźnie widać, jak sprawnie, ekonomicznie i bezdusznie funkcjonowała ta jedyna w swoim rodzaju fabryka śmierci, bowiem w stosunkowo niedługim czasie swojego funkcjonowania unicestwiła i obróciła w popiół ponad 3 miliony ludzi.

Przygnębienie, niepokój i smutek, które towarzyszyły nam podczas tej żywej lekcji historii, nawiązującej do „czasów pogardy”, postanowiliśmy złagodzić przy pomocy słynnych wadowickich kremówek, ponieważ kolejnym punktem w programie naszej wycieczki były Wadowice i dom rodzinny Karola Wojtyły, który pięknie, wzruszająco i obrazowo prezentuje młode lata naszego wielkiego rodaka.

Podniesieni na duchu obcowaniem z ukochanym miejscem Jana Pawła II, wzmocnieni modlitwą i znakomitą pizzą wyruszyliśmy w drogę powrotną i przed zapadnięciem zmroku szczęśliwie dotarliśmy do swoich domów”.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Starych Żukowicach Rights Reserved.