Do Góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

Dnia 18 maja br. klasa I naszej Szkoły Podstawowej wraz z grupą kolędników misyjnych wybrała się na wycieczkę. Celem naszej podróży była Osada Słowiańska w Stobiernej.

Podczas 6 godzinnej wizyty dzieci i młodzież poznały w sposób namacalny historię naszych Przodków sprzed 1000 lat słuchając ciekawych opowieści w chatach jakby przeniesionych ze średniowiecza. Mogły spróbować dawnego rzemiosła biorąc udział w warsztatach garncarskich (podczas warsztatów uczestnicy poznali techniki wyrobu ceramiki oraz jej zdobienia, ulepione z gliny naczynia i figurki mogliśmy zabrać ze sobą do domu), kowalskich (zajęcia kowalskie uczą podstaw metalurgii; podczas warsztatów uczestnicy pod okiem instruktora wykonali spinkę) i malowania tarcz (od najdawniejszych czasach, wojownicy na tarczach nosili swoje symbole; współcześni wojownicy mogli również wykonać swoje malunki na drewnianych tarczach i pamiątkę tę zabrać do domu; przy okazji uczestnicy warsztatów poznali znaczenie dawnych symboli oraz poszczególnych kolorów). Ponadto obejrzeliśmy pokazy walk wojów i wzięliśmy udział w turnieju łuczniczym.  Miłym dopełnieniem całości było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Trzeba przyznać, że mieszkańcy grodu na czele z kasztelanem Ziemowitem zajmowali się nami bardzo serdecznie. Dziękujemy za przyjęcie Ziemowitowi, Dobrawie, Blizborowi, Świętosławowi, Dobromirowi i Jaśkowi Lewosilnemu.

W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze do Głobikowej. Tam przy schronisku „Rozdzielnia wiatrów” powstaje „jurapark”. Ustawiono już 6 dinozaurów: ryczącego i oświetlonego w nocy diplodoka (4 tony, dł. 15m, wys. 5m, szer. 6m), triceratopsa (dł. 5m, wys. 2m), triceratosaurusa (9 m dł., 3,5 m wys.), pteranodona (2,5 m wys., rozpiętość skrzydeł – 3,7 m.) i gallodactylus (1,4 m dł.) atakujący coelophysisa (3 m dł.). Obok schroniska wybudowana jest 24-metrowa wieża widokowa, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki, a przy pomocy zamontowanej lunety zobaczyć Tatry Słowackie. 

Wycieczka była udana, wiele się dowiedzieliśmy, bardzo wiele przeżyliśmy. Warto odkrywać najbliższą okolicę!

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Starych Żukowicach Rights Reserved.