Do Góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
.

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, tak i w tym roku uczniowie naszej Szkoły mieli okazję uczestniczyć w czterech Koncertach Edukacyjnych.

Szeroki zakres tematyki koncertów, bogaty repertuar i kreatywne podejście animatorów muzycznych pozwoliły nam doświadczyć wielu estetycznych przeżyć wynikających z obcowania z muzyką na żywo. Podczas koncertów muzyka przeplatała się ze słowem prelegenta, który w ciekawy sposób wprowadzał dzieci i młodzież w świat sztuki. Spotkania miały charakter edukacyjno-wychowawczy – ich zadaniem było nauczenie świadomego odbioru muzyki, poszerzenie znajomości literatury muzycznej, zaznajomienie z muzyką różnych kultur i epok, a także przybliżenie sylwetek znanych kompozytorów. Koncerty edukacyjne miały również na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno oraz wzbudzanie ciekawości świata – zarówno tego, który nas otacza, jak i tego istniejącego w ludzkiej duszy.

A oto lista Koncertów Edukacyjnych, w których wzięliśmy udział:

I Koncert Edukacyjny „Elementarz muzyczny” z udziałem gitar: klasycznej oraz elektronicznej, podczas którego poznaliśmy z jakich podstawowych elementów składa się każdy utwór muzyczny. Poruszane zagadnienia to: melodia, rytm, gama, klucze, dynamika oraz pięciolinia.

II Koncert Edukacyjny to wielka niespodzianka: „Koncert Noworoczny”. Program muzyczny był wypełniony radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami rodziny Strauss i im współczesnych kompozytorów. Był to piękny sposób, aby rozpocząć nowy rok. Mogliśmy usłyszeć też dźwięki typowo wiedeńskiej muzyki od walca poprzez polki, wszystko w kunsztownych interpretacjach.

Koncert noworoczny był inspiracją do zorganizowania Szkolnego Konkursu KOLĘD I PASTORAŁEK „KOŁYSANKA DLA JEZUSA”. Celem konkursu było: kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania, popularyzacja polskich kolęd i pastorałek oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. Jury konkursu brało pod uwagę: walory wokalne, poprawność wykonania, interpretację kolędy lub pastorałki, dobór repertuaru i możliwości wykonawcy, pomysłowość i oryginalność wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.

III Koncert Edukacyjny to długo wyczekiwany koncert pt. „Niebiańskie dźwięki" z udziałem harfy celtyckiej - historycznego instrumentu Irlandii i Szkocji oraz liry korbowej - średniowiecznego instrumentu modnego wśród wędrownych pieśniarzy jak i bogatej arystokracji. Dzięki tym nietuzinkowym instrumentom, ich niebanalnej barwie i ciekawemu repertuarowi przenieśliśmy się w nieznane zakątki muzyki.

IV Koncert Edukacyjny: „ Piosenka jest dobra na wszystko”. Podczas audycji z udziałem aktora dowiedzieliśmy się w jaki sposób piosenka staje się narzędziem gry aktorskiej. Usłyszeliśmy znane piosenki i utwory muzyczne w zupełnie innej odsłonie oraz skupiliśmy się na zagadnieniu jakim jest interpretacja. Mieliśmy okazję dowykonania ciekawych ćwiczeń dykcyjnych, emisyjnych i oddechowych, usprawniających aparat głosowy, poprawiających barwę głosu. Aktorka tańcząca również w balecie, zaprezentowała układy choreograficzne do piosenek.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Starych Żukowicach Rights Reserved.